Česko-americký startup Veracity Protocol se vrací do Evropy

Veracity Protocol

Veracity Protocol je společnost s česko-slovenskými kořeny a světovým renomé. V zámoří se opakovaně prosazuje jako jeden z nejzajímavějších industry disruptive startups. Zaměřuje se na propojování IOT (internet věcí) s technologií blockchainu a umělou inteligencí.  Po svém „světovém turné“ se nyní opět dívá do Evropy a říká, že to nejlepší nás ještě teprve čeká.

Okno příležitosti je ve startupovém světě otevřené jenom v určitý moment. Pak zmizí. Mezi inovacemi najdeme spoustu příkladů toho, že určitá technologie přišla příliš brzy, nebo nedokázala správně využít svůj plný potenciál kvůli chybějící infrastruktuře – podhoubí. Zakladatelé Veracity Protocol jsou přesvědčeni o tom, že teď je správná chvíle začít používat decentralizované technologie v reálném prostředí fyzického světa a dostat ho k co nejširší mase zákazníků.  Je čas to rozbalit a využít příležitostí, které závratnou rychlostí kolem Web3 ekosystému vznikají.

Původně se Veracity Protocol zaměřoval především na ochranu fyzických aktiv pomocí počítačového vidění. Cílem je nastavit nový standard důvěry vůči značkám a jejich produktům – od ochrany běžného spotřebitele až po řešení otázek národní bezpečnosti.

Tam, kde zkrátka podání ruky nestačí, a inovaci od Veracity Protocol založenou na ověřování mikrostruktury objektu nelze obelstít nebo zmanipulovat.  Právě tato vlastnost, tzn. 100% ochrana proti manipulaci fyzického objektu, posunula společnost do světa decentralizované ekonomiky a nových řešení pro e-commerce.

USA, Asie a Evropa

Pilotní projekty byly provedeny v USA a Asii. Teď je na řadě Evropa – konkrétně Francie, Švýcarsko a Česko. „Technologický talent, který v Česku roste, je ve světě dobře známý. Není vůbec překvapující, že studenti IT oborů již v prvních letech svého studia dostávají pracovní nabídky od gigantů typu Google či Microsoft. My tento talent chceme oslovit mixem fascinujících technologií, ve zcela novém a dynamickém prostředí. S tím pak dále souvisí naše projekty, které realizujeme v oblasti decentralizovaného obchodování, tzv. eComm3. Vidíme, že značky mají zájem hledat nové způsoby, jak rozvíjet svůj business. Z prvních průzkumů a setkání se nám potvrzuje, že blockchain a Web3 economy jsou pro businessové prostředí extrémně lákavé. Zároveň řada firem neví, kdo by je do tohoto prostředí dokázal efektivně a s co nejmenším rizikem napojit, podporoval je a investoval společně s nimi do rozvoje nového modelu podnikání a řízení.” říká Roman Komárek, spoluzakladatel společnosti.

Veracity Protocol v první fázi investuje do nového ekosystému nižší desítky milionů dolarů prostřednictvím DAO Investičního fondu (DAO = Decentralized Autonomous Organization), který nyní finalizuje se zahraničními investory. Ještě letos se Veracity Protocol chystá na rychlý průnik do sektoru e-commerce, který z pohledu využití decentralizovaných technologií zůstával v ústraní. Investice kapitálu do této oblasti dosáhly vrcholu v roce 2018. V posledních letech pak mají spíše stagnující či klesající tendenci. A protože teprve nyní dochází k exponenciální adaptaci blockchainu, vidí v tom Veracity Protocol jedinečnou příležitost.

Bitcoin, blockchain a NFT

Sledovali jsme několik roků bitcoinové, blockchainové a nyní NFT šílenství. Některá řešení fungovala pouze v digitálním prostředí, málokterá ve fyzickém světě a některá prostě vůbec. My se zaměříme na výrobce a dodavatele fyzických produktů, jejich zákazníky a současné eComm platformy, kterým chceme nabídnout řešení reálných problémů a plynulý přechod do Web3 prostředí.” odkrývá další plány Roman Komárek.

E-commerce sektor se potýká s mnoha problémy, které byly v některých oblastech umocněny pandemii covidu a výrazným narušením dlouhodobě budovaných centralizovaných dodavatelských řetězců. Jedná se o obrovské sousto – především o možnost plně využít získaná data z online obchodování, uspokojit exponenciálně se zvětšující očekávání zákazníků, schopnost kontinuální zavádění digitálního obsahu, rychlá reakce na změny či personalizace přístupu k zákazníkovi. Stěžejní je také konzistentnost a transparentnost, samotná bezpečnost dat a samozřejmě úsilí o získání nových zákazníků i následný boj o jejich udržení. “Nedáváme si za cíl všechno vyřešit decentralizací, a popravdě ani to zatím není možné. Máme však připravena chytrá a účinná řešení, která umožní značkám se s mnoha problémy rychle popasovat. Těší nás to. Těšte se na to taky.”, na závěr vyzývá Komárek.

Zakladatel společnosti Roman Komárek:

Roman Komárek pracoval několik let v architektuře a bankovních technologiích. V roce 2014 se pokusil o disrupci trhu s uměním pomocí tokenizace a algoritmického obchodování s podíly uměleckých děl se startupem ARTSTAQ. V roce 2018 spoluzaložil americkou společnost Veracity Protocol, která byla několikrát mezinárodně oceněna jako startup roku v oblasti blockchain, IoT a umělé inteligence. Současně se aktivně věnuje decentralizaci a web3 economy.

Zdroj a foto: Veracity Protocol

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.